14.11.2017

Dzielimy się tutaj przeżywaniem Słowa na każdy dzień.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel
Moderator i Członek Wspólnoty

14.11.2017

Post autor: Ewelina Kurdziel » 14 lis 2017, 08:26

Dzisiejsze czytania

(Mdr 2,23-3,9)
Dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka, uczynił go obrazem swej własnej wieczności. A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła i doświadczają jej ci, którzy do niego należą. A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności. Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie. Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę. W dzień nawiedzenia swego zajaśnieją i rozbiegną się jak iskry po ściernisku. Będą sądzić ludy, zapanują nad narodami, a Pan królować będzie nad nimi na wieki. Ci, którzy Mu zaufali, zrozumieją prawdę, wierni w miłości będą przy Nim trwali: łaska bowiem i miłosierdzie dla Jego wybranych.

(Ps 34,2-3.16-19)
REFREN: Po wieczne czasy będę chwalił Pana.

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem,
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Oczy Pana zwrócone na sprawiedliwych,
uszy Jego otwarte na ich wołanie.
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym,
by pamięć o nich wymazać z ziemi.

Pan słyszy wołających o pomoc
i ratuje ich od wszelkiej udręki.
Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu,
ocala upadłych na duchu.

(J 14,23)
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy.

(Łk 17,7-10)
Jezus powiedział do swoich apostołów: Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: Pójdź i siądź do stołu? Czy nie powie mu raczej: Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać.

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel
Moderator i Członek Wspólnoty

Re: 14.11.2017

Post autor: Ewelina Kurdziel » 14 lis 2017, 08:35

Jakim jesteś sługą? (Łk 17,7-10)

Ile razy w życiu dostałeś w pracy podwyżkę? Ile razy awansowałeś na wyższą pozycję? Ile razy zostałeś pochwalony? Ile razy dostałeś nagrodę za ciężką pracę?

A ile razy zostałeś pominięty, gdy coś ci się sprawiedliwie należało? Ile razy ciągle pracowałeś, gdy inni oddawali się beztrosce i nikt nie widział w tym problemu? Ile razy czułeś się jak niewolnik?

To jest trochę trudne, ale musimy się z tym pogodzić i przyjąć to dla siebie: nie spodziewaj się i nie zakładaj, że żyjąc zgodnie z tym, co mówi ci Chrystus, będziesz miał lżej. Nie, Chrystus porównuje codzienne nasze zmaganie o święto do pracy sługi: najpierw tyrasz w polu, a potem wracasz wieczorem do domu i gotujesz wieczerzę swojemu panu. A jeszcze do tego nie usłyszysz nawet banalnego „dziękuję” albo „dobra robota!”.

Po co piszę te trudne słowa? Na samym początku zapytałem cię o twoje awanse i sukcesy. Takie oczekiwanie, nawet nieuświadomione, że należy mi się awans lub przywileje za ciężką pracę, przemyka także do mojego życia duchowego. Tymczasem praca nad sobą, nad swoją wiarą i nad swoją świętością nigdy się nie skończy. Gdy pokonam w sobie jedną wadę, odkryję kolejną do przezwyciężenia, a zbliżając się do Boga tym bardziej będę dostrzegać, jak daleko jest mi do Jego świętości.

Konkret na dziś: odmawiaj akt strzelisty „jestem sługą bezużytecznym, ale i tak służę Bogu!”

http://slowodaje.net/jakim-jestes-sluga-lk-177-10/

ODPOWIEDZ