13.11.2017

Dzielimy się tutaj przeżywaniem Słowa na każdy dzień.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel
Moderator i Członek Wspólnoty

13.11.2017

Post autor: Ewelina Kurdziel » 13 lis 2017, 08:59

Dzisiejsze czytania

(Mdr 1,1-7)
Umiłujcie sprawiedliwość, sędziowie ziemscy! Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca! Daje się bowiem znaleźć tym, co Go nie wystawiają na próbę, objawia się takim, którym nie brak wiary w Niego. Bo przewrotne myśli oddzielają od Boga, a Moc, gdy ją wystawiają na próbę, karci niemądrych. Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną, nie zamieszka w ciele zaprzedanym grzechowi. Święty Duch karności ujdzie przed obłudą, usunie się do niemądrych myśli, wypłoszy Go nadejście nieprawości. Mądrość bowiem jest duchem miłującym ludzi, ale bluźniercy z powodu jego warg nie zostawi bez kary: ponieważ Bóg świadkiem jego nerek, prawdziwym stróżem jego serca, Tym, który słyszy mowę jego języka. Albowiem Duch Pański wypełnia ziemię, Ten, który ogarnia wszystko, ma znajomość mowy.

(Ps 139,1-5.7-10)
REFREN: Prowadź mnie, Panie, swą drogą odwieczną

Przenikasz i znasz mnie, Panie,
Ty wiesz, kiedy siedzę i wstaję.
Z daleka spostrzegasz moje myśli,
przyglądasz się, jak spoczywam i chodzę,
i znasz moje wszystkie drogi.

Zanim słowo znajdzie się na moim języku
Ty, Panie, już znasz je w całości.
Ty ze wszystkich stron mnie ogarniasz
i kładziesz na mnie swą rękę.

Gdzie ucieknę przed Duchem Twoim?
Gdzie oddalę się od Twego oblicza?
Jeśli wstąpię do nieba, Ty tam jesteś,
jesteś przy mnie, gdy położę się w otchłani.

Gdybym wziął skrzydła jutrzenki,
gdybym zamieszkał na krańcu morza,
tam również będzie mnie wiodła Twa ręka
i podtrzyma mnie Twoja prawica.

(Flp 2,15-16)
Jawicie się jako źródła światła w świecie, trzymając się mocno Słowa Życia.

(Łk 17,1-6)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie. Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: żałuję tego, przebacz mu. Apostołowie prosili Pana: Przymnóż nam wiary. Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna.

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel

Re: 13.11.2017

Post autor: Ewelina Kurdziel » 13 lis 2017, 09:14

Nie mnóż zera (Łk 17,1-6)

Można długo dyskutować, czy jest w tym fragmencie jeden temat poruszany z trzech różnych punktów widzenia, czy może trzy różne tematy. Uczeni raczej skłaniają się ku twierdzeniu, że przytoczona Ewangelia zawiera apoftegmaty Jezusa. Apoftegmat jest to jakaś niezbyt długa myśl lub pouczenie, cechujący się tym, że zapada w pamięć poprzez swoją błyskotliwość lub żartobliwość. Takie myśli zbierano nie troszcząc się o to, czy były one wypowiedziane razem, czy pierwotnie pojawiły się w całkowicie różnych miejscach i porach.

Dzisiaj uderzyła mnie w Ewangelii pewna sprawa gramatyczno-leksykalna. W ostatnim zdaniu tego fragmentu, Jezus poucza o naturze wiary używając zdania warunkowego. Użyty tu typ składni opisuje sytuację nieistniejącą choć możliwą do zaistnienia. Dlatego też bardzo mi się podoba, że w tłumaczeniu słów apostołów pojawia się słowo „przymnóż”. Mnożenie ma sens, gdy nie mnoży się zera. Wtedy zawsze otrzymamy zero.

Dlaczego Jezus krytykuje prośbę o przymnożenie wiary? Bo ona wymaga zaangażowania i wysiłku ze strony człowieka. Jeżeli chcemy przyjść „na gotowe”, to nie będziemy mieli wiary, ale raczej będziemy brnąć w przesądy lub będziemy utwierdzać się w naszych wyobrażeniach o Bogu.

Na mocy sakramentu chrztu każdy z nas otrzymuje dar wiary, który musi rozwijać i chronić. I mimo że sami nie możemy stworzyć wiary, bo jest ona darem Boga, to nie możemy założyć rąk i biernie trwać w oczekiwaniu.

Jeżeli Bogu oddam do pomnożenia zero swojej wiary, to nie powinienem spodziewać się spektakularnych rezultatów. Ale jeżeli razem z nim każdego dnia będę starał się dodawać do moich ułamków i okruchów wiary więcej zażyłości, zobaczę, że każdego dnia zasypiam z coraz większym dorobkiem.

Czy żądam od Boga mnożenia zera? Czy może proszę o dodawanie i rozszerzanie wiary?

Konkret na dziś: poproszę Boga o współpracę w rozwoju mojej wiary.

http://slowodaje.net/mnoz-zera-lk-171-6/

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel

Re: 13.11.2017

Post autor: Ewelina Kurdziel » 13 lis 2017, 09:20

Wspomnienie Świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski

13 listopada - wspomnienie Pierwszych Męczenników Polski - Benedykt, Jan, Izaak, Mateusz i Krystyn - choć dwóch z nich było Polakami, a dwóch Włochami, oficjalny kalendarz liturgiczny Kościoła nazywa ich Pierwszymi Męczennikami Polski

Litania do Pięciu Pierwszych Męczenników Polski Braci Międzyrzeckich
• Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
• Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.
• Ojcze z nieba, Boże,zmiłuj się nad nami.
• Synu, Odkupicielu świata, Boże,zmiłuj się nad nami.
• Duchu Święty, Boże,zmiłuj się nad nami.
• Święta Trójco, Jedyny Boże,zmiłuj się nad nami.
• Święta Maryjo,módl się za nami.
• Święty Wojciechu,
• Święty Benedykcie, wodzu Chrystusowej misji do ojców naszych,
• Święty Benedykcie, z gorliwością bezgraniczną sprawie Bożej oddany,
• Święty Benedykcie, pierwszy pustelniku kraju naszego,
• Święty Janie, anielską gorliwością jaśniejący,
• Święty Janie, uśmiech i dobroć rozdający,
• Święty Janie, zaufaniem Bogu i pokojem bogaty,
• Święty Izaaku, na drodze do kapłaństwa przewodniku młodzieży,
• Święty Izaaku, hymnem radości witający śmierć męczeńską,
• Święty Izaaku, pierwociny i świętych naszego narodu,
• Święty Mateuszu, wierny w braterstwie aż do męczeństwa,
• Święty Mateuszu, uciekający się po ratunek do Jezusa,
• Święty Mateuszu, na progu świątyni życie oddający w ofierze,
• Święty Krystynie, młodzieńcze z tutejszej wioski, naszej ziemi ozdobo,
• Święty Krystynie, usługujący przy stole i przy ołtarzu,
• Święty Krystynie, sługo w chwale niebieskiej z możnymi zrównany,
• Święci Męczennicy, łaskami i cudami ongiś wsławieni,módlcie się za nami.
• Święci Męczennicy, patronowie zielonogórsko-gorzowskiej diecezji,
• Święci Męczennicy, naszej diecezji opiekunowie niebiescy,
• Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie,
• Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie,
• Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami,

W: Niech Święci cieszą się w chwale
R: Niech się radują w miejscu odpocznienia

Módlmy się: Boże, któryś krwią świętych męczenników, Benedykta, Jana, Izaaka, Mateusza i Krystyna poświęcił zasiew wiary w Narodzie Polskim, wspieraj nas ich przykładem i modlitwą do wyznawania imienia Twego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Załączniki
pięcu_braci.jpg

ODPOWIEDZ