16.11.2017

Dzielimy się tutaj przeżywaniem Słowa na każdy dzień.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel
Moderator i Członek Wspólnoty
Posty: 4632
Rejestracja: 26 maja 2012, 16:13
Lokalizacja: Podkarpacie

16.11.2017

Post autor: Ewelina Kurdziel » 16 lis 2017, 08:07

Dzisiejsze czytania

(Mdr 7,22-8,1)
Jest bowiem w Mądrości duch rozumny, święty, jedyny, wieloraki, subtelny, rączy, przenikliwy, nieskalany, jasny, niecierpiętliwy, miłujący dobro, bystry, niepowstrzymany, dobroczynny, ludzki, trwały, niezawodny, beztroski, wszechmogący i wszystkowidzący, przenikający wszelkie duchy rozumne, czyste i najsubtelniejsze. Mądrość bowiem jest ruchliwsza od wszelkiego ruchu i przez wszystko przechodzi, i przenika dzięki swej czystości. Jest bowiem tchnieniem mocy Bożej i przeczystym wypływem chwały Wszechmocnego, dlatego nic skażonego do niej nie przylgnie. Jest odblaskiem wieczystej światłości, zwierciadłem bez skazy działania Boga, obrazem Jego dobroci. Jedna jest, a wszystko może, pozostając sobą, wszystko odnawia, a przez pokolenia zstępując w dusze święte, wzbudza przyjaciół Bożych i proroków. Bóg bowiem miłuje tylko tego, kto przebywa z Mądrością. Bo ona piękniejsza niż słońce i wszelki gwiazdozbiór. Porównana ze światłością - uzyska pierwszeństwo, po tamtej bowiem nastaje noc, a Mądrości zło nie przemoże. Sięga potężnie od krańca do krańca i włada wszystkim z dobrocią.

(Ps 119,89-91.130.135.175)
REFREN: Słowo Twe, Panie, niezmienne na wieki

Twoje słowo, Panie, jest wieczne,
niezmienne jak niebiosa.
Twoja wierność przez pokolenia,
umocniłeś ziemię, by trwała.

Wszystko trwa do dzisiaj według Twoich wyroków,
bo wszelkie rzeczy Ci służą.
Poznanie Twoich słów oświeca
i naucza niedoświadczonych.

Okaż Twemu słudze światło swego oblicza
i naucz mnie Twoich ustaw.
Niech żyje moja dusza i niech Ciebie chwali,
niech mnie wspierają Twoje wyroki.

(Łk 21,36)
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.


(Łk 17,20-25)
Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest. Do uczniów zaś rzekł: Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: Oto tam lub: Oto tu. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, świeci od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego. Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie.

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel
Moderator i Członek Wspólnoty
Posty: 4632
Rejestracja: 26 maja 2012, 16:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: 16.11.2017

Post autor: Ewelina Kurdziel » 16 lis 2017, 08:20

Jak zwyciężyć przegrywając? (Łk 17,20-25)

Od zawsze w jakiś sposób człowiek poszukuje odpowiedzi na pytanie co przyniesie przyszłość? Niektórzy snują wizje apokaliptyczne, wyznaczając kolejne daty „końca świata”, inni przechodzą kolejne stopnie reinkarnacji. Natomiast chrześcijanin jest zaproszony do udziału w „królestwie Bożym”, tam gdzie po prostu jest i żyje.

Faryzeusze zapytali Jezusa o czas nadejścia. Temu, który jest Panem czasu i miejsca każą się określić kiedy ono przyjdzie, kiedy zagości królestwo które pojmowali po „swojemu” czyli jako wyzwolenie z okupacji rzymskiej, zbudowanie silnego i niezależnego państwa, które zapewne miałoby jeszcze za zadanie podbijać sąsiednie prowincje. Jezus daje im odpowiedź, pokazując że po raz kolejny nie rozumieją Jego misji, że królestwo Boże nie ma polegać na tym, żeby wyzwolić się politycznie. I daje im odpowiedź, że to czego szukają jest na wyciągnięcie ręki „jest pośród was”. Dalej mówi do swoich uczniów, którzy będą się tego uczyć w pełni pod natchnieniem zesłanego Ducha Świętego, że nie potrzeba nigdzie biegać, ani szukać tego Królestwa chociażby się pojawiali tacy, którzy chcieliby je wskazać.

To Królestwo, o którym mówi Jezus może w nas zagościć tylko i wyłącznie przez naszą wzajemną miłość i przebaczenie darowane drugiemu człowiekowi. Nie dokona się to zanim we mnie nie zmieni się sposób myślenia starego człowieka, posługującego się tylko schematami tego świata w postępowaniu. Tylko nawrócony człowiek będzie umiał dostrzec obecność Królestwa Bożego pośród nas. Jezus nie chce nam odbierać smakowania w tej radości, ale pokazuje, że uganiając się za jego wymyślonym przez nas obrazem stracimy tylko czas.

Ostatnie zdanie dzisiejszego fragmentu podpowiada nam, że w przegranej jest zwycięstwo. To co po ludzku niejednokrotnie kwalifikujemy jako przegraną Bóg ukazuje nam jako zwycięstwo i Jego obecność w naszym życiu. To w człowieku jest problem, że nie potrafi dostrzec Królestwa Bożego czego główną przyczyną jest grzech. Jezus zaprasza nas, abyśmy odkrywali tą Bożą obecność każdego dnia pośród nas. Równocześnie sami mamy ją tworzyć przez prostotę naszego serca i chęć jego przemiany. My często poszukujemy Królestwa Bożego gdzie indziej, by tu i teraz uniknąć tajemnicy krzyża, która przebija się przez to ostatnie zdanie. Tak jak śmierć Jezusa była pozorną przegraną według tego świata, tak z drugiej strony jest owoc zwycięstwa. Również i nasze pozorne śmierci, wyrzeczenia się siebie samego i swojego egoizmu są tak naprawdę zwycięstwem i budowaniem Królestwa Bożego pośród nas. Dopóki nie zaakceptujemy swojego krzyża i nie nauczymy się z nim żyć, dopóty smaki królestwa Bożego będą nas omijać a my będziemy się uganiać za jego pozorami.

Konkret na dziś:
◾pomódl się o zaakceptowanie swojego krzyża
◾pomyśl czy umiesz zwyciężyć przegrywając


Niech Cię błogosławi Bóg Wszechmogący: Ojciec i Syn i Duch Święty +ks. Krystian Kotulski
http://slowodaje.net/zwyciezyc-przegrywajac-lk-1720-25/

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel
Moderator i Członek Wspólnoty
Posty: 4632
Rejestracja: 26 maja 2012, 16:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: 16.11.2017

Post autor: Ewelina Kurdziel » 16 lis 2017, 08:29

Patron dnia

św. Gertruda, dziewica


Boże, Ty upodobałeś sobie przebywanie w sercu świętej Gertrudy, dziewicy, za jej wstawiennictwem oświeć ciemności naszego serca, abyśmy z radością doświadczali, że jesteś w nas obecny i działasz. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Załączniki
Gertruda_Great.jpg

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel
Moderator i Członek Wspólnoty
Posty: 4632
Rejestracja: 26 maja 2012, 16:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: 16.11.2017

Post autor: Ewelina Kurdziel » 16 lis 2017, 08:32

św. Małgorzata Szkocka


Miłosierny Boże, Ty obdarzyłeś świętą Małgorzatę niezwykłą miłością do ubogich, spraw, abyśmy za jej wstawiennictwem i przykładem w naszym postępowaniu z bliźnimi ukazywali im Twoją dobroć. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Załączniki
M.jpg

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości