15.01.2018

Dzielimy się tutaj przeżywaniem Słowa na każdy dzień.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Maciej Porcz
Moderator i Członek Wspólnoty

15.01.2018

Post autor: Maciej Porcz » 15 sty 2018, 05:35

🕆 Słowo dla Ciebie na dziś 🙏
15.01.2018

PIERWSZE CZYTANIE
1 Sm 15, 16-23

Bóg odrzuca Saula
Czytanie z Pierwszej Księgi Samuela

Po zwycięstwie Saula nad Amalekitami Samuel powiedział Saulowi:
«Dosyć! Powiem ci, co rzekł do mnie Pan tej nocy». Odrzekł: «Mów!» I mówił Samuel: «Czy to nie jest prawdą, że choć byłeś mały we własnych oczach, to jednak ty właśnie stałeś się głową pokoleń izraelskich? Pan bowiem namaścił cię na króla izraelskiego. Pan wysłał cię w drogę i nakazał: Obłożysz klątwą tych występnych Amalekitów, będziesz z nimi walczył, aż ich zniszczysz. Czemu więc nie posłuchałeś głosu Pana? Rzuciłeś się na łup, popełniłeś więc to, co złe w oczach Pana».

Saul odpowiedział Samuelowi: «Posłuchałem głosu Pana: szedłem drogą, którą mnie posłał Pan. Przyprowadziłem Agaga, króla Amalekitów, a Amalekitów obłożyłem klątwą. Lud zaś zabrał ze zdobyczy drobne i większe bydło, aby je w Gilgal ofiarować Panu, Bogu twemu, jako pierwociny rzeczy obłożonych klątwą».

Samuel odrzekł: «Czyż milsze są Panu całopalenia i ofiary krwawe od posłuszeństwa głosowi Pana? Właśnie, lepsze jest posłuszeństwo od ofiary, uległość – od tłuszczu baranów. Bo opór jest jak grzech wróżbiarstwa, a krnąbrność jak złość bałwochwalstwa. Ponieważ wzgardziłeś nakazem Pana, odrzucił cię On jako króla».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 50 (49), 8-9. 16b-17. 21 i 23 (R.: por. 23b)

Refren: Temu, kto prawy, ukażę zbawienie.

«Nie oskarżam cię za twoje ofiary, *
bo twe całopalenia zawsze są przede Mną.
Nie przyjmę cielca z twego domu *
ani kozłów ze stad twoich».

Refren.

«Czemu wymieniasz moje przykazania *
i na ustach masz moje przymierze?
Ty, co nienawidzisz karności, *
a słowa moje odrzuciłeś za siebie?»

Refren.

«Ty tak postępujesz, a Ja mam milczeć? †
Czy myślisz, że jestem podobny do ciebie? *
Skarcę ciebie i postawię ci to przed oczy.
Kto składa dziękczynną ofiarę, ten cześć Mi oddaje, *
a tym, którzy postępują uczciwie, ukażę Boże zbawienie».

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. Hbr 4, 12

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA
Mk 2, 18-22

Zwyczajów Starego Testamentu nie można przenosić do Nowego
Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?»

Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo mają pośród siebie pana młodego. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.

Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i gorsze staje się przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki. Wino się wylewa i bukłaki przepadną. Raczej młode wino należy wlewać do nowych bukłaków».

Oto słowo Pańskie.

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel
Moderator i Członek Wspólnoty

Re: 15.01.2018

Post autor: Ewelina Kurdziel » 15 sty 2018, 08:44

Gdy słyszymy tę Ewangelię, od razu kojarzymy jej interpretację z tym, że niemożliwe do pogodzenia jest trwanie z Chrystusem oraz pozostawanie w mentalności judaizmu. To jest, oczywiście, prawda, ale nie odsuwajmy rozwiązania powyższych obrazów do zamierzchłych czasów, gdy Żydzi po raz pierwszy słyszeli o Chrystusie i decydując o podążaniu za Nim musieli przestawić się na nowy sposób myślenia, porzucając cały bagaż myślenia zakorzenionego w religii mojżeszowej. Ewangelia mówi do nas tu i teraz.

Czy zwróciło Twoją uwagę, jakie dwa przedmioty są w centrum uwagi Jezusa w drugiej części dzisiejszego fragmentu Dobrej Nowiny? Ubranie i wino. Dlaczego jest to istotne? Ubranie reprezentuje coś zewnętrznego, coś, co widać „na pierwszy rzut oka”. Ono ulega zniszczeniu oraz zużyciu, ale sposób naprawy nie może być przypadkowy. Naprawiając ubranie, można je zniszczyć jeszcze bardziej, jeżeli zrobimy to nieumiejętnie.

A wino? Ono z kolei dotyczy czegoś, co pozostaje w środku. Tak jak wypity napój oddziałuje na człowieka od wewnątrz, oraz tak jak wino przechowywane w nieodpowiednim naczyniu rozsadzi je od środka.

Prawdziwe podążanie za Chrystusem, nie tylko takie z przyzwyczajenia, wymaga ciągłego nawracania się i zmierzania – nawiązując do maksymy św. Stanisława Kostki – „do wyższych rzeczy”. To ciągłe zmienianie się, by wpisywać się coraz wyraźniej w orbitę Boskiej miłości, jest możliwe tylko i wyłącznie w oparciu o porzucanie wszystkiego, co mnie oddala od Stwórcy. Z czasem zacznę odkrywać, że nie wystarczy porzucić grzechy, ale trzeba także umieć odnajdywać to, co mnie do Boga nie przybliża. W przeciwnym razie będę ciągle targany w przeciwne strony i w moim życiu będą powstawać coraz to większe rozdarcia.

Czy zdaję sobie sprawę z tego, że w życiu chrześcijanina nie ma miejsca na ustępstwa? Albo jestem chrześcijaninem zdecydowanie i w całości, albo – prędzej czy później – przestanę nim być w ogóle? Czy chcę szukać miejsc do pracy nad sobą? Czy chcę stanowczości?

Konkret na dziś: Pomyśl, jak możesz stawać się coraz bardziej stanowczy w swoim chrześcijaństwie i zacznij to czynić.

http://slowodaje.net/sukno-wino-mk-218-22/

ODPOWIEDZ