16.01.2018

Dzielimy się tutaj przeżywaniem Słowa na każdy dzień.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Maciej Porcz
Administrator i Członek Wspólnoty
Posty: 512
Rejestracja: 09 mar 2015, 20:55

16.01.2018

Post autor: Maciej Porcz » 16 sty 2018, 05:31

🕆 Słowo dla Ciebie na dziś 🙏
16.01.2018


PIERWSZE CZYTANIE
1 Sm 16, 1-13

Namaszczenie Dawida na króla
Czytanie z Pierwszej Księgi Samuela

Pan rzekł do Samuela: «Dokąd będziesz się smucił z powodu Saula? Uznałem go przecież za niegodnego, by panował nad Izraelem. Napełnij oliwą twój róg i idź: Posyłam cię do Jessego Betlejemity, gdyż między jego synami upatrzyłem sobie króla». Samuel odrzekł: «Jakże pójdę? Usłyszy o tym Saul i zabije mnie». Pan odpowiedział: «Weźmiesz z sobą jałowicę i będziesz mówił: Przybywam złożyć ofiarę Panu. Zaprosisz więc Jessego na ucztę ofiarną, a Ja wtedy powiem ci, co masz robić: wtedy namaścisz tego, którego ci wskażę».

Samuel uczynił tak, jak polecił mu Pan, i udał się do Betlejem. Naprzeciw niego wyszła przelękniona starszyzna miasta. Jeden z nich zapytał: «Czy twe przybycie oznacza pokój?» Odpowiedział: «Pokój. Przybyłem złożyć ofiarę Panu. Oczyśćcie się i chodźcie złożyć ze mną ofiarę!» Oczyścił też Jessego i jego synów i zaprosił ich na ofiarę.

Kiedy przybyli, spostrzegł Eliaba i powiedział: «Z pewnością przed Panem jest jego pomazaniec». Pan jednak rzekł do Samuela: «Nie zważaj ani na jego wygląd, ani na wysoki wzrost, gdyż odsunąłem go, nie tak bowiem jak człowiek widzi, widzi Bóg, bo człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce». Następnie Jesse przywołał Abinadaba i przedstawił go Samuelowi, ale ten rzekł: «Ten też nie został wybrany przez Pana». Potem Jesse przedstawił Szammę. Samuel jednak oświadczył: «Ten też nie został wybrany przez Pana». I Jesse przedstawił Samuelowi siedmiu swoich synów, lecz Samuel oświadczył Jessemu: «Nie ich wybrał Pan».

Samuel więc zapytał Jessego: «Czy to już wszyscy młodzieńcy? » Odrzekł: «Pozostał jeszcze najmniejszy, lecz on pasie owce». Samuel powiedział do Jessego: «Poślij po niego i sprowadź tutaj, gdyż nie rozpoczniemy uczty, dopóki on nie przyjdzie».

Posłał więc i przyprowadzono go: był on rudy, miał piękne oczy i pociągający wygląd. Pan rzekł: «Wstań i namaść go, to ten». Wziął więc Samuel róg z oliwą i namaścił go pośrodku jego braci. Od tego dnia duch Pański opanował Dawida. Samuel zaś ruszył w drogę i poszedł do Rama.

Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY
Ps 89 (88), 20. 21-22. 27-28 (R.: por. 21a)

Refren: Ja sam wybrałem Dawida na króla.

Mówiąc kiedyś w widzeniu *
do świętych Twoich, rzekłeś:
«Na głowę mocarza włożyłem koronę, *
wyniosłem wybrańca z ludu.

Refren.

Znalazłem Dawida, mojego sługę, *
namaściłem go moim świętym olejem,
by ręka moja zawsze przy nim była *
i umacniało go moje ramię».

Refren.

«On będzie wołał do Mnie: †
„Ty jesteś moim Ojcem, *
moim Bogiem, Opoką mojego zbawienia”.
A Ja go ustanowię pierworodnym, *
najwyższym z królów ziemi».

Refren.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. Ef 1, 17-18

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem,
abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.


Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA
Mk 2, 23-28

Szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu
Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat pośród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze mówili do Niego: «Patrz, czemu oni czynią w szabat to, czego nie wolno?»

On im odpowiedział: «Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie i poczuł głód, on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom».

I dodał: «To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest Panem także szabatu».

Oto słowo Pańskie.

Awatar użytkownika
Ewelina Kurdziel
Moderator i Członek Wspólnoty
Posty: 4632
Rejestracja: 26 maja 2012, 16:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: 16.01.2018

Post autor: Ewelina Kurdziel » 16 sty 2018, 08:35

„Będziesz (w) dzień święty kochać!” (Mk 2,23-28)


Jakiś czas temu ksiądz Krystian w bardzo ciekawy sposób tłumaczył, dlaczego powstało całe zamieszanie wokół kwestii zrywania kłosów i jedzenia ziarna przez uczniów. Zachęcam do lektury tego wpisu (http://slowodaje.net/robic-zeby-wiara-p ... w-lk-61-5/), ale streszczając, powiem, że wiązało się to z czterokrotnym złamaniem Prawa dotyczącego szabatu. Religia nie może stać się tylko wypełnianiem określonych praw i staraniem się, by nie złamać przykazań, jednak kiedy czytam ten tekst dzisiaj, zaczynam dostrzegać jeszcze jedną prawdę stojącą za tym tekstem.

Po co powstała instytucja szabatu? W jednym z wpisów rysowałem, że jest to upamiętnienie odpoczynku Boga po dokonaniu całego aktu stworzenia, ale Bóg wskazuje nam na jeszcze jeden cel tego dnia. W Księdze Wyjścia mówi On do Mojżesza w ten sposób:

Przestrzegajcie pilnie moich szabatów, gdyż to jest znak między Mną a wami dla wszystkich waszych pokoleń, by po tym można było poznać, że Ja jestem Pan, który was uświęcam” (Wj 31,13)

Dzięki szabatowi, dniu świętemu, Bóg mnie uświęca. Ale nie mogę tego uświęcenia traktować jako okazji lub – co gorsza – wymówki lub pretekstu do niszczenia innych. Czy myślisz, że faryzeusze zbliżyli się do Boga dlatego, że wypomnieli apostołom złamanie szabatu? Tym, co naprawdę uczyniłoby z nich realizatorów woli Bożej, byłoby takie przestrzeganie szabatu z miłością, by inni sami chcieli ich naśladować. Ale wytykanie błędów to nie jest właściwa droga. Owszem, do moich obowiązków należy pouczenie błądzących lub wątpiących, ale nie mogę się do tego ograniczyć. Słowa pouczają, przykłady pociągają.

W jaki sposób będę czcić świętość Boga i mieć w niej coraz większy udział, jeżeli będę traktował bliźniego z pogardą? W jaki sposób bawienie się w policjanta i prokuratora uczyni ze mnie świętego? Ile we mnie jeszcze jest takiego faryzeusza z dzisiejszej Ewangelii? Jak patrzę na swój dzień święty? Jak zachęcę innych do celebrowania Bożej świętości?

Konkret na dziś: Zacznę pracować nad tym, by z delikatnością i miłością pouczać innych.


http://slowodaje.net/bedziesz-dzien-swi ... mk-223-28/

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości