Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej

Informacje o miejscach, które naprawdę warto odwiedzić :)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Stanisław
Posty: 18076
Rejestracja: 18 paź 2013, 21:53

Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej

Post autor: Stanisław » 07 maja 2015, 23:59

W Diecezji Świdnickiej, w malowniczym zakątku Polski, w Sudetach pod samym szczytem Góry Iglicznej (847 m n.p.m.), skąd roztacza się wspaniały widok na Czarną Górę, Śnieżnik i Kotlinę Kłodzką, w późnobarokowej świątyni z końca XVIII w., króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”.


Łaskami słynąca figura Matki Bożej została wykonana w Austrii ok. 1750 r. przez nieznanego artystę, z drewna lipowego, jako płaskorzeźba, ma 39 cm wysokości i jest ludową kopią cudownej figury Matki Bożej z austriackiego sanktuarium w Mariazell. Figura przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus trzymanym na prawej ręce. Suknia Maryi jest w kolorze błękitu z motywem floralnym, zaś suknia Jezusa gładka w kolorze czerwieni. Suknie obu postaci są w kształcie trapezu z poziomymi pasami imitującymi sploty sznura z wisiorami. Podstawę figury stanowią trzy główki aniołków. Na figurę zakładane są sukienki, które mają figurę Matki Bożej upiększyć i ubogacić.

Maria Śnieżna
MB_Sniezna.jpg
Podczas poświęcenia w 1782 roku świątynia otrzymała wezwanie Matki Bożej Śnieżnej. Zostało ono wzięte z obecnej Bazyliki Santa Maria Maggiore - Matki Bożej Większej, wzniesionej w Rzymie w miejscu, gdzie za czasów papieża Liberiusza w dniu 5 sierpnia 352 roku spadł śnieg.


Wybudowanie tej rzymskiej świątyni wiąże się z legendą, według której papież Liberiusz i rzymianin Jan mieli podobne sny. Papieżowi śniło się, że zwracają się do niego z prośbą o wyznaczenie miejsca pod budowę kościoła poświęconego Matce Bożej, a miejsce to wskazuje śnieg. Bezdzietnemu rzymianinowi Janowi śniło się, że będzie miał potomstwo, jeżeli wybuduje kościół poświęcony Matce Bożej. Miejsce budowy wskaże mu śnieg, a papież je zatwierdzi. Gdy rano 5 sierpnia 352 r. rzymianie zobaczyli Wzgórze Eskwilińskie pokryte grubą warstwą śniegu, było to dla nich wielkim zaskoczeniem. Natomiast dla papieża Liberiusza i rzymianina Jana był to zewnętrzny znak, aby zgodnie z wolą Bożą przystąpić do budowy świątyni. Dla upamiętnienia opadu śniegu, świątynia poświęcona Maryi, otrzymała wezwanie „Matki Bożej Śnieżnej”. Była to pierwsza świątynia wybudowana w Europie ku czci Matki Bożej. Po przebudowie i rozbudowie tej świątyni, jej wezwanie zmienia się na Matki Bożej Większej - Santa Maria Magiore. Jest to jedna z czterech bazylik większych w Rzymie.

Śnieg leżący długo w górach Masywu Śnieżnika, nazwa pasma gór, troska o budowę świątyni w czasie jej wznoszenia: „czy zdążą ją wybudować zanim spadnie śnieg”, chęć sięgnięcia do początku kultu Matki Bożej, były natchnieniem do nadania wezwania dla świątyni na Górze Iglicznej „Matki Bożej Śnieżnej”. Od tego wezwania figura Matki Bożej przyjmuje swoje określenie „Maria Śnieżna”. Przyczyna Naszej Radości
Sankt_MB_Snieznej.jpg
Jaką wielką czcią otaczana jest figura Matki Bożej na Górze Iglicznej, najlepiej świadczą rzesze pielgrzymów, które nieustannie przybywają, aby wyprosić łaskawą opiekę i skuteczne wstawiennictwo najsłodszej Matki u Wszechmogącego Boga, liczne wpisy w księgach i składane wota.Dla wyrażenia odpowiedniej wdzięczności Bożej Rodzicielce za tak liczne łaski, papież Jan Paweł II w dniu 21 czerwca 1983 r., podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, dokonał we Wrocławiu koronacji cudownej figury Matki Bożej nadając jej wezwanie „Przyczyna Naszej Radości”:

„Pragnę wyrazić radość, że wśród jasnogórskiej pielgrzymki jest mi dane ukoronować cudowną figurę Matki Bożej Śnieżnej, która w Sudetach króluje i hojnie rozdaje swe łaski: szczególna Opiekunka ludzi dotkniętych chorobą oczu, niewiast pragnących potomstwa, turystów i sportowców - Przyczyna Naszej Radości. Wkładając na skronie Syna i Matki korony, mówimy: „Tyś Bogarodzicą, Tyś naszą Matką, naszą Królową. w Twoich rękach, Pośredniczko łask wszelkich, nasze życie i nasze zbawienie.” Zbieramy dziś w jedno, składamy u stóp Twoich wiarę, nadzieję i miłość wyrażane tu i wyznawane przed Tobą od tylu dziesiątków lat, a także naszą wiarę, nadzieję i miłość - i tę, którą wyznawać będą przyszłe pokolenia. Bądź naszą radością, jak w przeszłości, tak również dziś, zsyłaj sercom naszym łaski, tak jak płatki śniegu w górach, gdzie mieszkasz. Polecam siebie i moją posługę Kościołowi powszechnemu na rzymskiej Stolicy świętego Piotra modlitwom pielgrzymów, którzy Cię, Matko Boża Śnieżna, odwiedzają.”

============================================================

Dzieje cudownej figury Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” z Góry Iglicznej koronowanej 21 czerwca 1983 roku (jedynej figury w Diecezji Świdnickiej koronowanej osobiście przez Ojca Świętego Jana Pawła II) sięgają czasu, kiedy Śląsk należał do Austrii, a ludność Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowała do Sanktuarium Matki Bożej w Mariazell.W r. 1742 Śląsk znalazł się pod panowaniem Prus, ludność pielgrzymująca do Sanktuarium w Mariazell napotyka na trudności związane z przekroczeniem granicy austriacko - pruskiej. Wówczas to mieszkaniec wioski Wilkanów, Krzysztof Veit, wracając w 1750 r. z pielgrzymki do Mariazell, przyniósł ze sobą wykonaną z drewna lipowego, ludową kopię figury Matki Bożej z Mariazell.Pierwotnie figura Maryi umieszczona na stoku Góry Iglicznej, pod konarem rozłożystego buka, miała przypominać przechodzącym austriackie sanktuarium w Mariazell. Piętnaście lat później potężna wichura powodująca spustoszenie w drzewostanie na Górze Iglicznej, przewróciła również stary buk ze znajdującą się na nim figurą Matki Bożej, która ocalała nieuszkodzona. Widząc w tym działanie Opatrzności Bożej figurę przeniesiono w inne miejsce niezniszczone przez wichury i burze. w 1776 roku wybudowano dla niej kolejną drewnianą kaplicę w miejscu obecnej plebanii. Tutaj to 26 czerwca 1777 roku zanotowano pierwsze komisyjnie potwierdzone uzdrowienie. Było nim przywrócenie wzroku mieszkańcowi Siennej, synowi Wawrzyńca Franke, który bawiąc się wpadł do dołu z wapnem i stracił wzrok. Rodzice chłopca modląc się przed figurą, za pośrednictwem Maryi, wyprosili u Wszechmogącego Boga przywrócenie wzroku. Następny cud to uzdrowienie ręki synowi młynarza, zmiażdżonej przez tryby młyńskie. w krótkim czasie potwierdzono komisyjnie dwanaście uzdrowień, co spowodowało, że na Górę Igliczną zaczęli przybywać liczni pielgrzymi. Drewniana kaplica okazała się zbyt mała.18 czerwca 1781 roku poświęcono kamień węgielny rozpoczynając budowę obecnego kościoła. Prace murarskie prowadzi Andrzej Jäger z Międzylesia, a ciesielskie Józef Knietig z Wilkanowa. Pod ich nadzorem świątynię wznoszą przybywający pielgrzymi. 22 października 1782 roku ksiądz Karol Winter z Międzylesia, wikariusz generalny arcybiskupa Pragi, poświęcił kościół. Dwa lata później ukończono budowę wieży, w 1821 roku dobudowano krużganki.
źródło: [ http://www.mariasniezna.pl/wew.php?id=2&lang=pl ]

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość